Źródło artykułu: olejneobrazy.waw.pl

Ośrodek szkoleniowy perspektywą na otrzymanie dobrego zawodu

Nie każdy po zakończeniu nauki w technikum czy liceum pragnie iść na studia, niektórzy, którzy rozglądają się jak najszybciej za pracą. Ci, którzy uczyli się w

technikum mają większe szanse otrzymać propozycję pracy, gdyż szkolili się w konkretnym zawodzie przez 4 lata.

Co możemy zrobić jeśli brakuje nam potrzebnego doświadczenia, aby otrzymać chociaż robotę na okres próbny? Najpierw, skierujemy nasze wskazówki do abiturientów liceów, którzy przypadkiem nie zdali matury i pozostali z niczym. Lecz tylko pozornie myśli się, że sytuacja jest rozpaczliwa i będziemy musieli spędzić cały rok w domu, aby znów sprawdzić swoje umiejętności na maturze. Ten cały okres można właśnie spędzić na zdobywaniu umiejętności zawodowych. Wrocław jest miastem, w którym ma swój plac jeden z największych i najlepszych na obszarze państwa ośrodek szkoleniowy OHP. Ośrodki takowe proponują młodzieży, lecz nie tylko jej, zdobycie zawodu, rzecz jasna po pozytywnym napisaniu egzaminów końcowych oraz ćwiczeń praktycznych. Do wyboru jest wiele zawodów, jak na przykład: operator ładowarki, operator zagęszczarek albo kursy hobbystyczne.

Jak pokazaliśmy, niedoszły student w ogóle nie musi cały rok opłakiwać oblany egzamin dojrzałości, a prostu iść do miejsca, gdzie prowadzone są szkolenia zawodowe i zapisać się na jakikolwiek kurs. Przejdźmy do kwestii na absolwentów techników, którzy mają konkretny wyuczony zawód. Nie oznacza to, że po ukończeniu nauki w technikum są oni mistrzami w fachu, bynajmniej ledwie rozpoczynają aktywną pracę na własne życie. Ośrodki szkoleniowe oferują kursy doszkalające i szkolenia zawodowe, które mogłyby powiększyć zakres kwalifikacji. Dla tych, co mieli do czynienia z metalem, obróbką i spawaniem, mogliby uzyskać miejsce w kursie na spawacza, który kończy się uzyskaniem uprawnień na spawanie, w wielu zakładach wymaganych przy zatrudnieniu. Niejeden ośrodek szkoleniowy współpracuje z prawdziwymi firmami, które dzięki kooperacji zatrudniają nowych pracowników. Wygodą szkoleń zawodowych jest to, iż mamy możliwość jednoczesnego prowadzenia własnej działalności, pracowania, ponieważ odbywają się one przeważnie w weekendy, dwa razy miesięcznie. Każde szkolenie kończy się oczywiście egzaminem sprawdzającym wiedzę teoretyczną i egzaminem praktycznym (pełna oferta szkoleń zawodowych). Na podstawie dwu pozytywnie zaliczonych części otrzymujemy prawo wykonywania zawodu w wyuczonym zawodzie.